top of page
Kaptan Aikido Organizasyonu

Kaptan Aikido Organizasyonu; Serdar Kaptan liderliğinde kurulmuş, Türkiye’nin en genç ve dinamik aikido gruplarındandır. Faaliyetlerini Türkiye Wushu Federasyonu (TWF) ve Ali Uludağ Shihan tarafından kurulan Türkiye Aikikai Aikido Organizasyonlarına (T.A.A.O.) bağlı olarak yürütmektedir.

Kaptan Aikido Organizasyonu hakkında ayrıntılı bilgi için 

Türkiye Aikikai Aikido Organizasyonu
(T.A.A.O.)

Kaptan Aikido ve bağlı bulunduğu Türkiye Aikikai Aikido Organizasyonu (T.A.A.O), Türkiye’nin en geniş eğitmen ve öğrenci topluluğuna sahip grupların başında gelmektedir. T.A.A.O, Ali Uludağ Shihan’ın liderliğinde, birçok ileri seviye eğitmeni ile yıl boyunca birçok ilde çalışmalarını sürdürmektedir. Yeni dostlar ile genişleyen T.A.A.O ailesi, üyelerinden aldığı enerji ile “yol”una her geçen gün daha güçlü bir şekilde devam etmektedir.

T.A.A.O. hakkında ayrıntılı bilgi için 

Hocalarımız

MORİHEİ UESHİBA (1883-1969)

 

Yedi yaşında Konfüçyüs klasiklerini ve Budist metinlerini öğrendi.  Yıllarca işçi olarak çalıştı. Askeriyede süngü tekniğini sıkı çalışması ve dürüstlüğü nedeniyle “Askerlerin Kralı” unvanını aldı. Yaşadığı köyün sorunlarını çözmek için politikaya atıldı ve “Genç Erkekler Topluluğu”nda liderlik yaptı. Her zaman toplum meselelerine duyarlılığı ile tanındı ve yaşadığı toplumları hep daha müreffeh hale getirme konusunda çalıştı. Ömrü boyunca jiujitsu, kenjutsu (kılıç tekniği), judo, sojutsu (mızrak tekniği) gibi teknikler çalıştı. Hükümdarlık sarayı üyelerine, imparatorluk ailesi üyelerine, her düzeyden ordu mensuplarına, donanma mensuplarına, finans dünyasının üst düzey yetkililerine, askeri akademilere, polis akademilerine, üniversitelere eğitim verdi ve danışmanlık görevlerinde bulundu. Bir ve üç yaşlarında iki oğlunu kaybetti, silahla yaralandı, ayaklarından zincirlendi, tutuklandı ve hatta idama mahkum edildi. Savaşlara katıldı, kendisi, ailesi ve halkı zarar gördü. Evsiz kaldı, dojosunu (spor salonu) evsiz kalmış ailelere sığınak olarak verdi.

 

Ömrü boyunca yaşadığı olaylar ve travmalar zaman içinde kendi yolunu ve hayata bakış açısını geliştirmesine yardımcı oldu. Akıl, ruh ve beden arasındaki engelleri kaldırdı ve günümüzde tüm dünyada kabul görmüş Aikido sanatının doğmasını sağladı.

KENJİ KUMAGAİ  (AİKİKAİ 8. DAN)

 

Türk Aikido’sunun kurucusu ve ülkemizde yetişmiş hemen hemen tüm Aikidocuların baş hocası konumundadır. Türk Aikido’sunun hikayesi; Kenji Kumagai Shihan’ın 1982 yılında Komatsu tarafından ülkemize tayin edilmesi, Ali Uludağ Shihan ve birkaç arkadaşına eğitim vermesi ile başlar.

 

Shihan 50 yılı aşkın aikido deneyimini halen aktif olan Hidaka Dojoda, Wakayama Üniversitesinde ve Osaka Kız Üniversitesinde öğrencilerine aktarmaya devam etmektedir. Her yıl ülkemizi de bir iki kez ziyaret eden Shihan uluslararası seminerlere de zaman ayırmaktadır.

ALİ ULUDAĞ  (AİKİKAİ 7. DAN)

 

Aikikai Aikido Türkiye organizasyonunun baş eğitmeni. Türkiye Aikido’sunda en kalabalık eğitmen ve öğrenci yetiştiren hocaların başında gelmektedir. Aikido'ya 1982 yılında Kenji Kumagai Shihan ile başlayan Türkiye'nin ilk Aikidoculardandır ve çalışmalarına halen yurtiçi ve yurtdışında devam etmektedir.

 

Öncesinde çalıştığı Korean Karate, Çin Boksu, Shotokan Karate, Kai Koshin Karate tekniklerini Aikido teknikleri ile birleştiren Uludağ Shihan ülkemizin ve Avrupa’nın ileri seviye shihanları arasındadır. 

SERDAR KAPTAN (5. DAN, 3. KADEME KIDEMLİ ANTRENÖR)

 

Aikido yolculuğuna 2001 yılında Ali Uludağ Shihan ile başlayan Kaptan Aikido kurucu eğitmeni Serdar Kaptan, 2011 yılından bu yana öğrenci yetiştirmektedir. Öncesinde, T.A.A.O merkez salonda asistan eğitmenlik görevlerinde de bulunan Kaptan, yıl içerisinde Türkiye'nin ve dünyanın tanınmış hocaları ile çalışmalarına devam etmektedir. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Kaptan, sonrasında eğitimine bir yıl süre ile İngilterede devam etmiştir. Çok iyi derecede ingilizce bilen Kaptan 1982 İstanbul doğumludur.

 

Serdar Kaptan, Türkiye Aikikai Aikido Organizasyonu (T.A.A.O) 4. Dan ve Türkiye Wushu Federasyonu (T.W.F)           5. Dan belgesi sahibi ve 3. Kademe Kıdemli Antrenördür.

 

Kaptan Aikido Kurucu Eğitmeni

Kaptan Aikido Kurucu Eğitmeni hakkında ayrıntılı bilgi için 

 

bottom of page